DOKA AJANS

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Kurumsal kimlik, bir firmanın vitrinini temsil eder. Logo, slogan, firmayı temsil eden renkler, antetli kağıt, dosya, zarf gibi öğelerin birleşmesinden oluşan kurumsal kimliğin marka açısından birçok avantajı vardır.

 Kurumsal Kimlik Çalışmaları 

  Kurumsal kimlik çalışması için öncelikle firmanın hangi sektörden olduğunun belirlenmesi gerekir. Örneğin bankalar, güveni temsil eden mavi ve beyaz rengi sıklıkla kullanırlar. Fast food restoranları ise bilinçaltında kişinin acıkmasına sebep olan turuncu rengi tercih ederler. Kırmızı ve turuncu renkler kişiyi alarma geçirerek hem hızlı hareket etmesini sağlar hem de acıkmasına neden olur. Bu nedenle bir firmanın kurumsal renklerini belirlerken sektörüne uygun bir tercih yapması gerekir. Lüks inşaat projeleri genellikle gold rengini kullanarak prestijlerini yansıtmayı tercih ederler.

 Kurumsal Kimlik Markaların Görünen Yüzüdür

  Kurumsal kimlik çalışmalarında ikinci belirleyici öğe firmanın logosudur. Bu logo firmanın bir nevi fotoğrafı olacaktır. Marka algısı oturtulduktan sonra tüketiciler, firmanın adını görmese dahi logodan ürünün hangi markaya ait olduğunu anlayabilirler. Kurumsal kimlik bir kişinin kimlik kartına benzetilebilir. Firmanın adı, logosu ve sloganı kişinin ismi, fotoğrafı ve soyadı gibi düşünülebilir. Bu nedenle kurumsal kimlik çalışmalarını net bir şekilde ortaya koymak önemlidir.

 Marka İsmi Türkçe Karakterde Olmamalı

  Firma adı, firmanın yaptığı işle örtüşmelidir. Marka adı Türkçe veya farklı bir dilde oluşturulsa da akustiğe uygun olmalıdır. Yani, Türkiye’de ikamet eden herkesin söz konusu ismi kolayca söyleyebilmesi gerekir. Bu nedenle genellikle tek kelime ve kolay söylenebilir kelimeler tercih edilir. Firma, uluslararası arenada ticaret yapıyorsa marka adında Türkçe karakterlere yer vermemelidir. Arçelik markasında olduğu gibi ihracatta sorun yaşandığından marka, yurt dışına Beko adı altında satış yapmıştır.

  Firmanın adı ve renkleri belirlendikten sonra kurumsal kimlik tasarımı aşamasına geçilir. Bu aşamada markanın renklerine ve ismine uygun olan bir tasarım yapılır. Logo tasarımı bardak, üniforma gibi araçlara da basılacağından baskıya uygun şekilde tasarlanması gerekir. Kurumsal kimlikte en önemli öğelerden biri olan logonun tamamlanmasının ardından kurumsal kimliğin tamamlayıcı diğer unsurları hazırlanır. Firmanız, tüketiciyle iletişime geçerken kurumsal kimliğinizin basılı olduğu objeler kullanılır.